013. nieobliczalna-marzycielka.blog.onet.pl

Oceniająca: Essence

Pierwsze wrażenie – 8 pkt.
Adres „nieobliczalna-marzycielka” jest prosty, aż za bardzo. Pomimo tego ma w sobie coś, że łatwo go zapamiętać. A czytając go nie wiem, czy będziesz pisać jako ty, czy jako jakaś bohaterka. Tajemniczo. Jednak jak już weszłam w zakładkę „O mnie” dowiedziałam się, że odzwierciedla on twoje dwie, główne osobowości.
Cytat „Życie niemal na pewno ma sens” jest dobry, nawet bardzo. Jednak lepiej byłoby umieścić słowa z nagłówka. Kategorię obstawiam na pamiętnik, gdyż przeważają zapiski, a nie opowiadania.
Na pierwszy rzut oka zapowiada się ciekawie (tfu, tfu aby nie zapeszyć).

Szablon - 9 pkt.
Szablon określę słowem „gustowny”, aczkolwiek nie jest ideałem. Teraz spytasz, dlaczegoż nie? Ano jedna rzecz mi się nie podoba, to te tak zwane „linki”. Nie chodzi mi o czcionkę, bo ona jest w porządku, jednak ten kolor odwiedzonego już linku obrzydza całość. Jest za jasny. Nijak pasuje do kolorystyki. Może to nie jest taki istotny detal, ale psuje grafikę. Zatem radzę zmienić kolor na bardziej stonowany. Nie wiem również po co dwa razy powtórzone jest „menu”. Raz wystarczy i więcej nie trzeba, musisz któreś z nich usunąć. A i pogrubienie też można zlikwidować.
W nagłówku dostrzegłam dziewczynę z czarnymi włosami i grzywką opadającą na oczy. Obok widnieje napis „Ludzie pozostają samotni, ponieważ budują raczej ściany, a nie mosty”. Słowa dają sobie do myślenia, musiałam chwilę się zastanowić czego może dotyczyć, a dotyczy relacji między ludźmi. Ludzie zamiast się przyjaźnić ciągle się kłócą.
Tam gdzie jest ilość komentarzy pod postem usunęłabym znak „%”. Jest zbędny, zwykłe cyfry też wystarczą.

Treść – 16 pkt.
[0] Nowy początek
Przypomina prolog z życia wzięty. Jakbyś opisywała właśnie sytuację, w której się znajdujesz. Tym samym próbujesz odnieść się do słów Izaaka Newton. Ładnie, ale za krótko.

[1] W ciszy wieczoru, gdzie króluje samotność…
Rozmyślania nad końcem swego żywota. Dość popularny temat w gronie wielu ludzi. Znów zwięźle, a o śmierci i swojej przyszłości można dużo powiedzieć. Piszesz za krótki zdania, staraj się je łączyć, dopisać coś tu i tam. Nie mam o czym pisać, bo nic więcej nie ma.

[2] Jaka radość niewyobrażalna na mą duszę spłynęła
Dzielisz się swoimi dobrymi nowinami. Powiem ci, i to szczerze, że w tej notatce świetnie się spisałaś. Zdania odpowiednio długie, wzbogacone w różne stylistyczne dodatki. Powinnaś pisać bardziej w ten sposób, opisywać zdarzenia z bytu i tym podobne.  Tak jest zdecydowanie ciekawiej.

[4] Urywki marzeń i snów Księżniczki; czyli co mi siedzi w głowie; część 1
Miło się czytało, ale szybko się skończyło. Pisz dłuższe rozdziały, jak już zaczynasz to leć na całego, aż się zmęczysz. Ten rozdział mogę nazwać deserem, bo w takim tempie go wchłonęłam, jak truskawki z bitą śmietaną.

[12] "Najgorzej to samotnym być". W głowie Księżniczki siedzisz wciąż...
Szczerze mogę przyznać, że to twój najlepszy post. Tak się wczułam w całą tę sytuację, że myślałam, iż jestem jedną z publiki żeńskiej. Wszystko tak pięknie opisane, że aż chciało się więcej. Proszę cię, pisz więcej opisów, bo wychodzi ci to bynajmniej doskonale. Jeśli posłuchasz się tej rady, to na pewno twój blog zaciekawi wiele osób. Na przykład ja już jestem zauroczona. No i w końcu się rozpisałaś jak należy.

Z grubsza podoba mi się twoja twórczość. I taka pamiętnikowa, i taka z opowiadaniami. Czyta mi się miło i ciekawie, mam nadzieję, że wkrótce zarzucisz na ruszt kilka nowych rozdziałów o księżniczce Amirze. A jaką mam dla ciebie radę? No cóż, pisz długie i urozmaicone zdania. Tyle mam do powiedzenia w tej kwestii.

Poprawność – 0 pkt.
[0] Nowy początek
„Delikatne dźwięki muzyki idealnie wpasowują się w melancholijny nastrój wieczora.” – „  Delikatne dźwięki muzyki idealnie wpasowują się w melancholijny nastrój wieczoru.”
„Trzeba cierpliwie zdejmować cegiełkę po cegiełce a może po jakimś czasie odnajdę świat, z którego uciekłam.” – „Trzeba cierpliwie zdejmować cegiełkę po cegiełce, a może po jakimś czasie odnajdę świat, z którego uciekłam.”  - brakowało tu przecinka.
„Bo, jak powiedział Izaak Newton: „Ludzie pozostają samotni, ponieważ budują raczej ściany, a nie mosty.” – „Bo jak powiedział Izaak Newton: „Ludzie pozostają samotni, ponieważ budują raczej ściany, a nie mosty”.” – zbędny przecinek po „bo”.

[1] W ciszy wieczoru, gdzie króluje samotność…
„Uśmiecham się. Drżącą dłonią dotykam warg zbrukanych krwią.” - „Uśmiecham się i drżącą dłonią dotykam warg zbrukanych krwią.” – uważam, że właściwiej jest połączyć te zdania w jedno za pomocą spójnika „i”.
„W sumie więc nie ma we mnie nic oryginalnego. Jestem jedną z wielu. Nie przeszkadza mi to. Jest nawet całkiem przydatne.” – „W sumie nie ma we mnie nic oryginalnego. Jestem jedną z wielu i nie przeszkadza mi to. Nawet bywa to całkiem przydatne.”

[2] Jaka radość niewyobrażalna na mą duszę spłynęła
„ Czyli o rzeczach wesołych i trochę bardziej.” – zupełnie nie wiem o co ci tu chodziło. Czy może „i trochę mniej”, czy o coś w ogóle innego.

[3] Nieoficjalne powitanie wiosny na wsi
„To takie prozaiczne, ale, co poradzić, taka nasza polska wiosna!” – „To takie prozaiczne, ale co poradzić, taka nasza polska wiosna!”

[4] Urywki marzeń i snów Księżniczki; czyli co mi siedzi w głowie; część 1
Brak.

[5] Japońskie to i owo, czyli co daje mi kopa
„Wspaniała jest.” – „Jest wspaniała.”

[6] Urywki marzeń i snów Księżniczki; czyli co mi siedzi w głowie: część 2
„A jako iż zaatakował mnie niespodziewany brak weny[…]” – „A jakoś zaatakował mnie niespodziewany brak weny[…]” – wyszedł ci taki kogel mogel.

[7] Kapryśna wena i wstęp do odnowionych Kronik Réya
Brak.

[8] Chwila wytchnienia po egzaminach i powrót do Midlandów
„[…] kartkówek i gorączkowych napomnień, jacy to my jesteśmy niededukowani itepe…” – używaj normalnych skrótów, czyli „itp.” Tak wygląda estetyczniej.
„[...]a słuchając naszego proboszcza mam pewną, uzasadnioną, a jakże!, obawę[...]” – wykrzyknik należy ująć w nawias wraz ze zwrotem „a jakże”. - „[...]a słuchając naszego proboszcza mam pewną, uzasadnioną, (a jakże!),obawę[...]”.

[9] Najgłośniejsze słowa to te, które milczą, gdy są potrzebne
Brak.

[10] Dobrze pisać to znaczy czynić myśl widzialną - czyli jak matula dziatki w świat puściła
„Też się cieszę :D” – jak już używasz emotikonki, to chociaż postaw po niej kropkę. – „Też się cieszę :D.”
„Historia, która narodziła się w moim sercu i umyśle dojrzała.” – „Historia, która narodziła się w moim sercu i w umyśle dojrzała.”

[11] Bezsensowny sens, czyli kilka niepowiązanych ze sobą faktów
Brak.

[12] "Najgorzej to samotnym być". W głowie Księżniczki siedzisz wciąż...
„Pamiętasz? – rzuciła w przestrzeń, kierując swe słowa do przebywające gdzieś mężczyzny.” - „Pamiętasz? – rzuciła w przestrzeń, kierując swe słowa do przebywającego gdzieś mężczyzny.”
„- Proszę stąd iść. To teren zamknięty – powiedział uprzejmie jeden z nich, nie spuszczając oczy ze zdyszanego mężczyzny.” - „- Proszę stąd iść. To teren zamknięty – powiedział uprzejmie jeden z nich, nie spuszczając oczu ze zdyszanego mężczyzny.”

[13] Poszło w świat 16 lat - świat oczami nastolatka
„Moim dzisiejszym tematem jest coś innego, choć i Kościół ma w tym swój udział, bo każdy z was wie, że na temat seksu przedmałżeńskiego z ambon słychać jedno: „Grzech, grzech, Grzech!”.” – błagam was. Od kiedy po przecinku stawia się wielką literę? – „Moim dzisiejszym tematem jest coś innego, choć i Kościół ma w tym swój udział, bo każdy z was wie, że na temat seksu przedmałżeńskiego z ambon słychać jedno: „Grzech, grzech, grzech!”.”
„Nie mówię też, że rzucę się pierwszemu lepszemu do łóżka, o nie!, swoją godność mam.” – „Nie mówię też, że rzucę się pierwszemu lepszemu do łóżka, o nie! Swoją godność mam.”
„Niektórzy nie potrafią jej zauważyć, stąd też mam setki gwałcicieli i jeszcze więcej ofiar[…]” – „Niektórzy nie potrafią jej zauważyć, stąd też mamy setki gwałcicieli i jeszcze więcej ofiar[…]”

[14] Tak mało książek, tak dużo czasu...
Brak.

W opisie autorki
„[…]nazwane przez mądrych ludzi literkami, i umieszcza jej tutaj[…]” - „[…]nazwane przez mądrych ludzi literkami, i umieszcza je tutaj[…]”

Zakładki – 7 pkt.
W zakładkach interesująco. Niczego nie jest za dużo, jak też niczego nie brakuje. Twój opis przedstawia cię w jasnym świetle jako pozytywną osobę. 

Razem: 40 punktów
Ocena: dobry (4)

Przepraszam autorkę za zwłokę z oceną, ale chciałam żeby była dokładna. A że miałam dziś wenę i czas, (a bo wpadłam w krzaczki i nóżkę rozwaliłam z lekka, jednak nie pytajcie co tam robiłam), to postanowiłam dokończyć moje dzieło. Mam nadzieję, że ocena cię usatysfakcjonuje i skorzystasz z moich porad.

1 komentarz:

  1. Dziękuję bardzo za ocenę :)
    Amira na pewno jeszcze nie raz zagości na moim blogu, a i opisy będą tylko dłuższe xd
    Dzięki wielkie za poświęcony mi czas ;)

    OdpowiedzUsuń